PIC16C74A-20/PT
PIC16C74A-20/PT
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC16C74A-20/PT is warrantied and traceable.
Part Number PIC16C74A-20/PT
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4 V ~ 6 V
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Speed 20MHz
Packaging Tray
Package / Case 44-TQFP
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O 33
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
EEPROM Size -
Detailed Description PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10)