JAN1N4959
| Part Number | JAN1N4959 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 11V 5W AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N4954-96, 5968-69, 6632-37 |
| Voltage - Isolation | 2.5 Ohm |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/356 |
| RoHS Status | Bulk |
| Power - Max | 5W |
| Polarization | E, Axial |
| Other Names | 1086-2022 1086-2022-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | JAN1N4959 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11V |
| Expanded Description | Zener Diode 5W ±5% Through Hole |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | ±5% |
| Diode Configuration | 10µA @ 8.4V |
| Description | DIODE ZENER 11V 5W AXIAL |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5V @ 1A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N4959, use the request quote form to request JAN1N4959 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N4959.The price and lead time for JAN1N4959 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N4959.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N4959
- JAN1N4959 data sheet
- JAN1N4959 datasheet
- JAN1N4959 pdf datasheet
- Download JAN1N4959 datasheet
- JAN1N4959 image
- JAN1N4959 part
- Microsemi JAN1N4959
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N4959
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N4959
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N4959
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N4959
- Microsemi Power Management Group JAN1N4959
- Microsemi Power Products Group JAN1N4959
- Microsemi SoC JAN1N4959
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N4959
- Microsemi Corporation JAN1N4959
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N4959
