JAN1N4959DUS
| Part Number | JAN1N4959DUS |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 11V 5W D5B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N49xxUS, 59xxUS, 66xxUS |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A |
| Tolerance | ±1% |
| Supplier Device Package | D-5B |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/356 |
| Power - Max | 5W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | E-MELF |
| Other Names | 1086-18500 1086-18500-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 11V 5W ±1% Surface Mount D-5B |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 8.4V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N4959DUS, use the request quote form to request JAN1N4959DUS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N4959DUS.The price and lead time for JAN1N4959DUS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N4959DUS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N4959DUS
- JAN1N4959DUS data sheet
- JAN1N4959DUS datasheet
- JAN1N4959DUS pdf datasheet
- Download JAN1N4959DUS datasheet
- JAN1N4959DUS image
- JAN1N4959DUS part
- Microsemi JAN1N4959DUS
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N4959DUS
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N4959DUS
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N4959DUS
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N4959DUS
- Microsemi Power Management Group JAN1N4959DUS
- Microsemi Power Products Group JAN1N4959DUS
- Microsemi SoC JAN1N4959DUS
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N4959DUS
- Microsemi Corporation JAN1N4959DUS
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N4959DUS
