JAN1N5809URS
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN1N5809URS is warrantied and traceable.| Part Number | JAN1N5809URS |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 3A BPKG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N5807,09,11 US/URS |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 875mV @ 4A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | B, SQ-MELF |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/477 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | SQ-MELF, B |
| Other Names | 1086-19441 1086-19441-MIL |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 100V 3A Surface Mount B, SQ-MELF |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 10V, 1MHz |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N5809URS, use the request quote form to request JAN1N5809URS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N5809URS.The price and lead time for JAN1N5809URS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N5809URS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N5809URS
- JAN1N5809URS data sheet
- JAN1N5809URS datasheet
- JAN1N5809URS pdf datasheet
- Download JAN1N5809URS datasheet
- JAN1N5809URS image
- JAN1N5809URS part
- Microsemi JAN1N5809URS
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N5809URS
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N5809URS
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N5809URS
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N5809URS
- Microsemi Power Management Group JAN1N5809URS
- Microsemi Power Products Group JAN1N5809URS
- Microsemi SoC JAN1N5809URS
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N5809URS
- Microsemi Corporation JAN1N5809URS
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N5809URS

