JANTXV2N5003
Buy with confidence from Brilltron.com
JANTXV2N5003 is warrantied and traceable.| Part Number | JANTXV2N5003 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TRANS PNP 80V 5A TO59 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 2N5003, 2N5005 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 500mA, 5A |
| Transistor Type | PNP |
| Supplier Device Package | TO-59 |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/535 |
| Power - Max | 2W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-210AA, TO-59-4, Stud |
| Other Names | 1086-21003 1086-21003-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 80V 5A 2W Chassis, Stud Mount TO-59 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 2.5A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5A |
Operation Guide
We can supply JANTXV2N5003, use the request quote form to request JANTXV2N5003 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JANTXV2N5003.The price and lead time for JANTXV2N5003 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JANTXV2N5003.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JANTXV2N5003
- JANTXV2N5003 data sheet
- JANTXV2N5003 datasheet
- JANTXV2N5003 pdf datasheet
- Download JANTXV2N5003 datasheet
- JANTXV2N5003 image
- JANTXV2N5003 part
- Microsemi JANTXV2N5003
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JANTXV2N5003
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JANTXV2N5003
- Microsemi Consumer Medical Product Group JANTXV2N5003
- Microsemi HI-REL [MIL] JANTXV2N5003
- Microsemi Power Management Group JANTXV2N5003
- Microsemi Power Products Group JANTXV2N5003
- Microsemi SoC JANTXV2N5003
- Microsemi Commercial Components Group JANTXV2N5003
- Microsemi Corporation JANTXV2N5003
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JANTXV2N5003

