74HCT42D,652
Buy with confidence from Brilltron.com
74HCT42D,652 is warrantied and traceable.| Part Number | 74HCT42D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC BCD TO DECIMAL DECODER 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74HC(T)42 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Type | Decoder |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | 74HCT |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 568-2870-5 74HCT42D652 933715340652 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits | 1 |
| Detailed Description | Decoder 1 x 4:10 16-SO |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Circuit | 1 x 4:10 |
| Base Part Number | 74HCT42 |
Operation Guide
We can supply 74HCT42D,652, use the request quote form to request 74HCT42D,652 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74HCT42D,652.The price and lead time for 74HCT42D,652 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74HCT42D,652.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale 74HCT42D,652
- 74HCT42D,652 data sheet
- 74HCT42D,652 datasheet
- 74HCT42D,652 pdf datasheet
- Download 74HCT42D,652 datasheet
- 74HCT42D,652 image
- 74HCT42D,652 part
- NXP Semiconductors / Freescale 74HCT42D,652
- NXP Semiconductors 74HCT42D,652
- Freescale 74HCT42D,652
- Freescale Semiconductor - NXP 74HCT42D,652
- NXP USA Inc. 74HCT42D,652

