SC1101CSTRT
Buy with confidence from Brilltron.com
SC1101CSTRT is warrantied and traceable.| Part Number | SC1101CSTRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | SC1101 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.8 V ~ 7 V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Series | - |
| Serial Interfaces | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | PWM Signal |
| Output Phases | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Detailed Description | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SO |
| Control Features | - |
| Clock Sync | No |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SC1101CSTRT, use the request quote form to request SC1101CSTRT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SC1101CSTRT.The price and lead time for SC1101CSTRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SC1101CSTRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Semtech SC1101CSTRT
- SC1101CSTRT data sheet
- SC1101CSTRT datasheet
- SC1101CSTRT pdf datasheet
- Download SC1101CSTRT datasheet
- SC1101CSTRT image
- SC1101CSTRT part
- Semtech SC1101CSTRT
- Semtech Corporation SC1101CSTRT
- SEMTECH ELECTRONICS LTD. SC1101CSTRT



