SC1102ASTRT
Buy with confidence from Brilltron.com
SC1102ASTRT is warrantied and traceable.| Part Number | SC1102ASTRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | SC1102,A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2 V ~ 12.6 V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Serial Interfaces | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Detailed Description | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC |
| Control Features | Enable, Phase Control, Soft Start |
| Clock Sync | No |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SC1102ASTRT, use the request quote form to request SC1102ASTRT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SC1102ASTRT.The price and lead time for SC1102ASTRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SC1102ASTRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Semtech SC1102ASTRT
- SC1102ASTRT data sheet
- SC1102ASTRT datasheet
- SC1102ASTRT pdf datasheet
- Download SC1102ASTRT datasheet
- SC1102ASTRT image
- SC1102ASTRT part
- Semtech SC1102ASTRT
- Semtech Corporation SC1102ASTRT
- SEMTECH ELECTRONICS LTD. SC1102ASTRT



