MBRB40100CTTR
| Part Number | MBRB40100CTTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBRB40100CT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | 1655-1460-2 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBRB40100CTTR, use the request quote form to request MBRB40100CTTR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRB40100CTTR.The price and lead time for MBRB40100CTTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBRB40100CTTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBRB40100CTTR
- MBRB40100CTTR data sheet
- MBRB40100CTTR datasheet
- MBRB40100CTTR pdf datasheet
- Download MBRB40100CTTR datasheet
- MBRB40100CTTR image
- MBRB40100CTTR part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBRB40100CTTR
- SMC Diode Solutions MBRB40100CTTR


