MBRB40150CTTR
| Part Number | MBRB40150CTTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBRB40150CT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | 1655-1461-6 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 150V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBRB40150CTTR, use the request quote form to request MBRB40150CTTR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRB40150CTTR.The price and lead time for MBRB40150CTTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBRB40150CTTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBRB40150CTTR
- MBRB40150CTTR data sheet
- MBRB40150CTTR datasheet
- MBRB40150CTTR pdf datasheet
- Download MBRB40150CTTR datasheet
- MBRB40150CTTR image
- MBRB40150CTTR part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBRB40150CTTR
- SMC Diode Solutions MBRB40150CTTR


