MC14024BCPG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14024BCPG is warrantied and traceable.| Part Number | MC14024BCPG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC14024B |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| Timing | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Series | 4000B |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | MC14024BCPGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 7 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction | Up |
| Detailed Description | Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Positive, Negative 14-PDIP |
| Count Rate | 12MHz |
| Base Part Number | 4024 |
Operation Guide
We can supply MC14024BCPG, use the request quote form to request MC14024BCPG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14024BCPG.The price and lead time for MC14024BCPG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14024BCPG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BCPG
- MC14024BCPG data sheet
- MC14024BCPG datasheet
- MC14024BCPG pdf datasheet
- Download MC14024BCPG datasheet
- MC14024BCPG image
- MC14024BCPG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BCPG
- ON Semiconductor MC14024BCPG
- Aptina / ON Semiconductor MC14024BCPG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BCPG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BCPG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BCPG

