MC14024BD
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14024BD is warrantied and traceable.| Part Number | MC14024BD |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC14024B |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| Timing | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 4000B |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MC14024BDOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Direction | Up |
| Detailed Description | Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Positive, Negative 14-SOIC |
| Count Rate | 12MHz |
| Base Part Number | 4024 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC14024BD, use the request quote form to request MC14024BD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14024BD.The price and lead time for MC14024BD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14024BD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BD
- MC14024BD data sheet
- MC14024BD datasheet
- MC14024BD pdf datasheet
- Download MC14024BD datasheet
- MC14024BD image
- MC14024BD part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BD
- ON Semiconductor MC14024BD
- Aptina / ON Semiconductor MC14024BD
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BD
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BD
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BD

