MC14050BCPG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14050BCPG is warrantied and traceable.| Part Number | MC14050BCPG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC BUFFER NON-INVERT 18 V 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC14049B, MC14050B |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Series | 4000B |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Push-Pull |
| Other Names | MC14050BCPGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-DIP |
| Current - Output High, Low | 10mA, 40mA |
| Base Part Number | 4050 |
Operation Guide
We can supply MC14050BCPG, use the request quote form to request MC14050BCPG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14050BCPG.The price and lead time for MC14050BCPG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14050BCPG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BCPG
- MC14050BCPG data sheet
- MC14050BCPG datasheet
- MC14050BCPG pdf datasheet
- Download MC14050BCPG datasheet
- MC14050BCPG image
- MC14050BCPG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BCPG
- ON Semiconductor MC14050BCPG
- Aptina / ON Semiconductor MC14050BCPG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BCPG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BCPG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BCPG

