MC14050BDTG
| Part Number | MC14050BDTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC BUF NON-INVERT 18 V 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC14049B,50B |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | 4000B |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 10mA, 40mA |
| Base Part Number | 4050 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC14050BDTG, use the request quote form to request MC14050BDTG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14050BDTG.The price and lead time for MC14050BDTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14050BDTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BDTG
- MC14050BDTG data sheet
- MC14050BDTG datasheet
- MC14050BDTG pdf datasheet
- Download MC14050BDTG datasheet
- MC14050BDTG image
- MC14050BDTG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BDTG
- ON Semiconductor MC14050BDTG
- Aptina / ON Semiconductor MC14050BDTG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BDTG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BDTG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BDTG

