MC14050BFEL
| Part Number | MC14050BFEL |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC BUFF NON-INVERT 18 V 16SOEIAJ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC14049B,50B |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 16-SOEIAJ |
| Series | 4000B |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOEIAJ |
| Current - Output High, Low | 10mA, 40mA |
| Base Part Number | 4050 |
Operation Guide
We can supply MC14050BFEL, use the request quote form to request MC14050BFEL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14050BFEL.The price and lead time for MC14050BFEL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14050BFEL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BFEL
- MC14050BFEL data sheet
- MC14050BFEL datasheet
- MC14050BFEL pdf datasheet
- Download MC14050BFEL datasheet
- MC14050BFEL image
- MC14050BFEL part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BFEL
- ON Semiconductor MC14050BFEL
- Aptina / ON Semiconductor MC14050BFEL
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BFEL
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BFEL
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14050BFEL

