MC74HC4051ADWG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74HC4051ADWG is warrantied and traceable.| Part Number | MC74HC4051ADWG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC74HC4051A, 52A, 53A |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2 V ~ 6 V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | - |
| Switch Circuit | - |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names | MC74HC4051ADWG-ND MC74HC4051ADWGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 100 Ohm |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-SOIC |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 200nA |
| Crosstalk | - |
| Charge Injection | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 10 Ohm |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 130pF |
| Base Part Number | MC74HC4051A |
| -3db Bandwidth | 80MHz |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC74HC4051ADWG, use the request quote form to request MC74HC4051ADWG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC4051ADWG.The price and lead time for MC74HC4051ADWG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC4051ADWG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- MC74HC4051ADWG data sheet
- MC74HC4051ADWG datasheet
- MC74HC4051ADWG pdf datasheet
- Download MC74HC4051ADWG datasheet
- MC74HC4051ADWG image
- MC74HC4051ADWG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- Aptina / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ADWG

