MC74HC4051AFEL
| Part Number | MC74HC4051AFEL |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC74HC4051,2,3A |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2 V ~ 6 V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | - |
| Switch Circuit | - |
| Supplier Device Package | 16-SOEIAJ |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names | MC74HC4051AFELOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 100 Ohm |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-SOEIAJ |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 200nA |
| Crosstalk | - |
| Charge Injection | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 10 Ohm |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 130pF |
| Base Part Number | MC74HC4051A |
| -3db Bandwidth | 80MHz |
Operation Guide
We can supply MC74HC4051AFEL, use the request quote form to request MC74HC4051AFEL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC4051AFEL.The price and lead time for MC74HC4051AFEL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC4051AFEL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- MC74HC4051AFEL data sheet
- MC74HC4051AFEL datasheet
- MC74HC4051AFEL pdf datasheet
- Download MC74HC4051AFEL datasheet
- MC74HC4051AFEL image
- MC74HC4051AFEL part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- Aptina / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051AFEL

