MC74HC4051ANG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74HC4051ANG is warrantied and traceable.| Part Number | MC74HC4051ANG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC74HC4021,2,3A |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2 V ~ 6 V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | - |
| Switch Circuit | - |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | MC74HC4051ANGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 100 Ohm |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-DIP |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 200nA |
| Crosstalk | - |
| Charge Injection | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 10 Ohm |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 130pF |
| Base Part Number | MC74HC4051A |
| -3db Bandwidth | 80MHz |
Operation Guide
We can supply MC74HC4051ANG, use the request quote form to request MC74HC4051ANG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC4051ANG.The price and lead time for MC74HC4051ANG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC4051ANG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- MC74HC4051ANG data sheet
- MC74HC4051ANG datasheet
- MC74HC4051ANG pdf datasheet
- Download MC74HC4051ANG datasheet
- MC74HC4051ANG image
- MC74HC4051ANG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- Aptina / ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ANG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC4051ANG

