MJ11028G
| Part Number | MJ11028G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN DARL 60V 50A TO3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MJ11028,29,30,32,33 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3.5V @ 500mA, 50A |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Series | - |
| Power - Max | 300W |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | TO-204AE |
| Other Names | MJ11028GOS MJ11028GOS-ND MJ11028GOS-NDOS MJ11028GOSOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 60V 50A 300W Through Hole TO-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 25A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MJ11028G, use the request quote form to request MJ11028G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MJ11028G.The price and lead time for MJ11028G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MJ11028G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MJ11028G
- MJ11028G data sheet
- MJ11028G datasheet
- MJ11028G pdf datasheet
- Download MJ11028G datasheet
- MJ11028G image
- MJ11028G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MJ11028G
- ON Semiconductor MJ11028G
- Aptina / ON Semiconductor MJ11028G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MJ11028G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MJ11028G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MJ11028G

