AOTF20B65M1
| Part Number | AOTF20B65M1 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | IGBT 650V 20A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AOTF20B65M1TO220F Pkg Drawing |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 20A |
| Test Condition | 400V, 20A, 15 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C | 26ns/122ns |
| Switching Energy | 470µJ (on), 270µJ (off) |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Series | Alpha IGBT™ |
| Reverse Recovery Time (trr) | 322ns |
| Power - Max | 45W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | 785-1770 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | - |
| Gate Charge | 46nC |
| Detailed Description | IGBT 650V 60A 45W Through Hole TO-220 |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 60A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF20B65M1, use the request quote form to request AOTF20B65M1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF20B65M1.The price and lead time for AOTF20B65M1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF20B65M1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20B65M1
- AOTF20B65M1 data sheet
- AOTF20B65M1 datasheet
- AOTF20B65M1 pdf datasheet
- Download AOTF20B65M1 datasheet
- AOTF20B65M1 image
- AOTF20B65M1 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20B65M1
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20B65M1
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF20B65M1
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20B65M1

