AOTF20N40L
| Part Number | AOTF20N40L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 400V 20A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TO220F Pkg DrawingAOTF20N40 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.3V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 250 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1432-5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2290pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 45nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V |
| Detailed Description | N-Channel 400V 20A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF20N40L, use the request quote form to request AOTF20N40L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF20N40L.The price and lead time for AOTF20N40L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF20N40L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20N40L
- AOTF20N40L data sheet
- AOTF20N40L datasheet
- AOTF20N40L pdf datasheet
- Download AOTF20N40L datasheet
- AOTF20N40L image
- AOTF20N40L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20N40L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20N40L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF20N40L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20N40L

