AOTF20C60
| Part Number | AOTF20C60 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 600V 20A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TO220F Pkg DrawingAOTF20C60TO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 250 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 50W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3500pF @ 50V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 74nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Detailed Description | N-Channel 600V 20A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
Operation Guide
We can supply AOTF20C60, use the request quote form to request AOTF20C60 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF20C60.The price and lead time for AOTF20C60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF20C60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20C60
- AOTF20C60 data sheet
- AOTF20C60 datasheet
- AOTF20C60 pdf datasheet
- Download AOTF20C60 datasheet
- AOTF20C60 image
- AOTF20C60 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20C60
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20C60
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF20C60
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF20C60

