AOTF2910L
| Part Number | AOTF2910L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 100V 22A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AO(T,B,TF)2910LTO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.7V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 24 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.1W (Ta), 27W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1615-5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1190pF @ 50V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Detailed Description | N-Channel 100V 22A (Tc) 2.1W (Ta), 27W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF2910L, use the request quote form to request AOTF2910L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF2910L.The price and lead time for AOTF2910L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF2910L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2910L
- AOTF2910L data sheet
- AOTF2910L datasheet
- AOTF2910L pdf datasheet
- Download AOTF2910L datasheet
- AOTF2910L image
- AOTF2910L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2910L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2910L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF2910L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF2910L

