AOTF262L
| Part Number | AOTF262L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 60V 17.5A/85A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TO220F Pkg DrawingAOTF262LTO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.2V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.1W (Ta), 50W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1714-5 AOTF262L-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8140pF @ 30V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 135nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 17.5A (Ta), 85A (Tc) 2.1W (Ta), 50W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17.5A (Ta), 85A (Tc) |
Operation Guide
We can supply AOTF262L, use the request quote form to request AOTF262L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF262L.The price and lead time for AOTF262L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF262L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF262L
- AOTF262L data sheet
- AOTF262L datasheet
- AOTF262L pdf datasheet
- Download AOTF262L datasheet
- AOTF262L image
- AOTF262L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF262L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF262L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF262L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF262L

