AOTF27S60L
| Part Number | AOTF27S60L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 600V 27A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AOx27S60(L)TO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | aMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 160 mOhm @ 13.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 50W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1608-5 AOTF27S60 AOTF27S60-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1294pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 26nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Detailed Description | N-Channel 600V 27A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF27S60L, use the request quote form to request AOTF27S60L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF27S60L.The price and lead time for AOTF27S60L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF27S60L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF27S60L
- AOTF27S60L data sheet
- AOTF27S60L datasheet
- AOTF27S60L pdf datasheet
- Download AOTF27S60L datasheet
- AOTF27S60L image
- AOTF27S60L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF27S60L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF27S60L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF27S60L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF27S60L

