1.5SMC350A
| Part Number | 1.5SMC350A |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | TVS DIODE 300V 482V DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 1.5SMC Series |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 300V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 482V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 332V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMC) |
| Series | - |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Other Names | 1.5SMC350ABBDKR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 3.2A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 1.5SMC350A, use the request quote form to request 1.5SMC350A pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1.5SMC350A.The price and lead time for 1.5SMC350A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1.5SMC350A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Bourns, Inc. 1.5SMC350A
- 1.5SMC350A data sheet
- 1.5SMC350A datasheet
- 1.5SMC350A pdf datasheet
- Download 1.5SMC350A datasheet
- 1.5SMC350A image
- 1.5SMC350A part
- Bourns, Inc. 1.5SMC350A
- Bourns Inc. 1.5SMC350A
- J.W. Miller / Bourns 1.5SMC350A
