IXFH24N50
| Part Number | IXFH24N50 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 500V 24A TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXFx2xN50 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 4mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Series | HiPerFET™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 230 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 300W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4200pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 160nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Detailed Description | N-Channel 500V 24A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXFH24N50, use the request quote form to request IXFH24N50 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXFH24N50.The price and lead time for IXFH24N50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXFH24N50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXFH24N50
- IXFH24N50 data sheet
- IXFH24N50 datasheet
- IXFH24N50 pdf datasheet
- Download IXFH24N50 datasheet
- IXFH24N50 image
- IXFH24N50 part
- IXYS Corporation IXFH24N50
- IXYS IXFH24N50

