IXFH26N50P
| Part Number | IXFH26N50P |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 500V 26A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXFH26N50P, IXFV26N50P/PS |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5.5V @ 4mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Series | HiPerFET™, PolarHT™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 230 mOhm @ 13A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 400W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3600pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 60nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Detailed Description | N-Channel 500V 26A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 26A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXFH26N50P, use the request quote form to request IXFH26N50P pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXFH26N50P.The price and lead time for IXFH26N50P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXFH26N50P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXFH26N50P
- IXFH26N50P data sheet
- IXFH26N50P datasheet
- IXFH26N50P pdf datasheet
- Download IXFH26N50P datasheet
- IXFH26N50P image
- IXFH26N50P part
- IXYS Corporation IXFH26N50P
- IXYS IXFH26N50P

