IXFH24N90P
| Part Number | IXFH24N90P |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXF(H,T)24N90P |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 1mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Series | HiPerFET™, PolarP2™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 420 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 660W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7200pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 130nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900V |
| Detailed Description | N-Channel 900V 24A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXFH24N90P, use the request quote form to request IXFH24N90P pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXFH24N90P.The price and lead time for IXFH24N90P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXFH24N90P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXFH24N90P
- IXFH24N90P data sheet
- IXFH24N90P datasheet
- IXFH24N90P pdf datasheet
- Download IXFH24N90P datasheet
- IXFH24N90P image
- IXFH24N90P part
- IXYS Corporation IXFH24N90P
- IXYS IXFH24N90P

