MICRF005BM TR
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF005BM TR is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF005BM TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER UHF 900MHZ 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF005 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.3 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -84dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MICRF005BM TR-ND MICRF005BMTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 800MHz ~ 1GHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 800MHz ~ 1GHz -84dBm 115 kbps PCB, Surface Mount 14-SOIC |
| Data Rate (Max) | 115 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 10mA |
| Applications | Wireless Game Controllers |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF005BM TR, use the request quote form to request MICRF005BM TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF005BM TR.The price and lead time for MICRF005BM TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF005BM TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF005BM TR
- MICRF005BM TR data sheet
- MICRF005BM TR datasheet
- MICRF005BM TR pdf datasheet
- Download MICRF005BM TR datasheet
- MICRF005BM TR image
- MICRF005BM TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF005BM TR
- Microchip Technology MICRF005BM TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF005BM TR


