MICRF008BM-TR
| Part Number | MICRF008BM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER 300-440MHZ 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MICRF008BM TR MICRF008BM TR-ND MICRF008BMTR MICRF008BMTR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 4.8 kbps PCB, Surface Mount 8-SOIC |
| Data Rate (Max) | 4.8 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 7mA |
| Applications | Garage Openers |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF008BM-TR, use the request quote form to request MICRF008BM-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF008BM-TR.The price and lead time for MICRF008BM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF008BM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF008BM-TR
- MICRF008BM-TR data sheet
- MICRF008BM-TR datasheet
- MICRF008BM-TR pdf datasheet
- Download MICRF008BM-TR datasheet
- MICRF008BM-TR image
- MICRF008BM-TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF008BM-TR
- Microchip Technology MICRF008BM-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF008BM-TR


