MICRF003BM TR
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF003BM TR is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF003BM TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER UHF 900MHZ 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF003 / 033 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MICRF003BM TR-ND MICRF003BMTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 800MHz ~ 1GHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 800MHz ~ 1GHz -95dBm 20 kbps PCB, Surface Mount 16-SOIC |
| Data Rate (Max) | 20 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 4mA |
| Applications | RKE, Security Systems |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF003BM TR, use the request quote form to request MICRF003BM TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF003BM TR.The price and lead time for MICRF003BM TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF003BM TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF003BM TR
- MICRF003BM TR data sheet
- MICRF003BM TR datasheet
- MICRF003BM TR pdf datasheet
- Download MICRF003BM TR datasheet
- MICRF003BM TR image
- MICRF003BM TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF003BM TR
- Microchip Technology MICRF003BM TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF003BM TR


