MICRF009BM
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF009BM is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF009BM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER UHF LOW POWER 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF009 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -102dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver ASK, OOK 300MHz ~ 440MHz -102dBm 2 kbps PCB, Surface Mount 16-SOIC |
| Data Rate (Max) | 2 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 2.9mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF009BM, use the request quote form to request MICRF009BM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF009BM.The price and lead time for MICRF009BM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF009BM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF009BM
- MICRF009BM data sheet
- MICRF009BM datasheet
- MICRF009BM pdf datasheet
- Download MICRF009BM datasheet
- MICRF009BM image
- MICRF009BM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF009BM
- Microchip Technology MICRF009BM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF009BM


