MICRF010YM
| Part Number | MICRF010YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RCVR UHF 300-440MHZ 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF010 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | QwikRadio® |
| Sensitivity | -104dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-1962-5 MICRF010YM-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | QwikRadio® RF Receiver ASK, OOK 300MHz ~ 440MHz -104dBm 2 kbps PCB, Surface Mount 8-SOIC |
| Data Rate (Max) | 2 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 2.9mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF010YM, use the request quote form to request MICRF010YM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF010YM.The price and lead time for MICRF010YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF010YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF010YM
- MICRF010YM data sheet
- MICRF010YM datasheet
- MICRF010YM pdf datasheet
- Download MICRF010YM datasheet
- MICRF010YM image
- MICRF010YM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF010YM
- Microchip Technology MICRF010YM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF010YM


