MICRF218AYQS
| Part Number | MICRF218AYQS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RCVR QWIKRADIO 3.3V 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF218 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Series | - |
| Sensitivity | -108dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-2997 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | AM |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 450MHz |
| Features | - |
| Detailed Description | - RF Receiver AM 300MHz ~ 450MHz -108dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 16-QSOP |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 5.5mA |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF218AYQS, use the request quote form to request MICRF218AYQS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF218AYQS.The price and lead time for MICRF218AYQS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF218AYQS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF218AYQS
- MICRF218AYQS data sheet
- MICRF218AYQS datasheet
- MICRF218AYQS pdf datasheet
- Download MICRF218AYQS datasheet
- MICRF218AYQS image
- MICRF218AYQS part
- Micrel / Microchip Technology MICRF218AYQS
- Microchip Technology MICRF218AYQS
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF218AYQS


