AOTF2606L
| Part Number | AOTF2606L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 60V 13A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AOx(F)2606LTO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.1W (Ta), 36.5W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1428-5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4050pF @ 30V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 75nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 13A (Ta), 54A (Tc) 2.1W (Ta), 36.5W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A (Ta), 54A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF2606L, use the request quote form to request AOTF2606L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF2606L.The price and lead time for AOTF2606L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF2606L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2606L
- AOTF2606L data sheet
- AOTF2606L datasheet
- AOTF2606L pdf datasheet
- Download AOTF2606L datasheet
- AOTF2606L image
- AOTF2606L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2606L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2606L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF2606L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF2606L

