MICRF001BN
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF001BN is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF001BN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF001 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Series | - |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 4.8 kbps PCB, Surface Mount 14-DIP |
| Data Rate (Max) | 4.8 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 6.3mA |
| Applications | Garage Door, RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF001BN, use the request quote form to request MICRF001BN pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF001BN.The price and lead time for MICRF001BN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF001BN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF001BN
- MICRF001BN data sheet
- MICRF001BN datasheet
- MICRF001BN pdf datasheet
- Download MICRF001BN datasheet
- MICRF001BN image
- MICRF001BN part
- Micrel / Microchip Technology MICRF001BN
- Microchip Technology MICRF001BN
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF001BN


