MICRF002BM
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF002BM is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF002BM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC ASK RCVR RF/IF SHUTDWN 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver ASK, OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 16-SOIC |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 2.2mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF002BM, use the request quote form to request MICRF002BM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF002BM.The price and lead time for MICRF002BM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF002BM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF002BM
- MICRF002BM data sheet
- MICRF002BM datasheet
- MICRF002BM pdf datasheet
- Download MICRF002BM datasheet
- MICRF002BM image
- MICRF002BM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF002BM
- Microchip Technology MICRF002BM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF002BM


