MICRF001YN
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF001YN is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF001YN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Series | QwikRadio® |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | 576-1331 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | QwikRadio® RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 4.8 kbps Through Hole 14-DIP |
| Data Rate (Max) | 4.8 kbps |
| Data Interface | PCB, Through Hole |
| Current - Receiving | 6.3mA |
| Applications | Garage Door, RKE |
| Antenna Connector | Through Hole |
Operation Guide
We can supply MICRF001YN, use the request quote form to request MICRF001YN pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF001YN.The price and lead time for MICRF001YN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF001YN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF001YN
- MICRF001YN data sheet
- MICRF001YN datasheet
- MICRF001YN pdf datasheet
- Download MICRF001YN datasheet
- MICRF001YN image
- MICRF001YN part
- Micrel / Microchip Technology MICRF001YN
- Microchip Technology MICRF001YN
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF001YN


