MICRF001YM
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF001YM is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF001YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER/DATA MOD 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -95dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 4.8 kbps PCB, Surface Mount 14-SOIC |
| Data Rate (Max) | 4.8 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 6.3mA |
| Applications | Garage Door, RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
Operation Guide
We can supply MICRF001YM, use the request quote form to request MICRF001YM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF001YM.The price and lead time for MICRF001YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF001YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF001YM
- MICRF001YM data sheet
- MICRF001YM datasheet
- MICRF001YM pdf datasheet
- Download MICRF001YM datasheet
- MICRF001YM image
- MICRF001YM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF001YM
- Microchip Technology MICRF001YM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF001YM


