JAN1N6147US
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN1N6147US is warrantied and traceable.| Part Number | JAN1N6147US |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TVS DIODE 12.2VWM 23.42VC CPKG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N6139AUS - 1N6173AUS |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 14.44V |
| Voltage - Breakover | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 12.2V |
| Voltage - Breakdown | C, SQ-MELF |
| Type | Zener |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/516 |
| RoHS Status | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency | General Purpose |
| Power Line Protection | 1500W (1.5kW) |
| Power - Peak Pulse | 63.94A |
| Polarization | SQ-MELF, C |
| Other Names | 1086-19625 1086-19625-MIL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | JAN1N6147US |
| Description | TVS DIODE 12.2VWM 23.42VC CPKG |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 23.42V |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Bidirectional Channels | No |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N6147US, use the request quote form to request JAN1N6147US pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N6147US.The price and lead time for JAN1N6147US depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N6147US.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N6147US
- JAN1N6147US data sheet
- JAN1N6147US datasheet
- JAN1N6147US pdf datasheet
- Download JAN1N6147US datasheet
- JAN1N6147US image
- JAN1N6147US part
- Microsemi JAN1N6147US
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N6147US
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N6147US
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N6147US
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N6147US
- Microsemi Power Management Group JAN1N6147US
- Microsemi Power Products Group JAN1N6147US
- Microsemi SoC JAN1N6147US
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N6147US
- Microsemi Corporation JAN1N6147US
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N6147US

