JAN1N6148
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN1N6148 is warrantied and traceable.| Part Number | JAN1N6148 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TVS DIODE 13.7V 26.36V C AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N6138A - 1N6173A |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 13.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 26.36V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 16.25V |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | C, Axial |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/516 |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Axial |
| Other Names | 1086-19626 1086-19626-MIL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 56.81A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N6148, use the request quote form to request JAN1N6148 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N6148.The price and lead time for JAN1N6148 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N6148.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N6148
- JAN1N6148 data sheet
- JAN1N6148 datasheet
- JAN1N6148 pdf datasheet
- Download JAN1N6148 datasheet
- JAN1N6148 image
- JAN1N6148 part
- Microsemi JAN1N6148
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N6148
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N6148
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N6148
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N6148
- Microsemi Power Management Group JAN1N6148
- Microsemi Power Products Group JAN1N6148
- Microsemi SoC JAN1N6148
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N6148
- Microsemi Corporation JAN1N6148
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N6148

