AOTF22N50
| Part Number | AOTF22N50 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 500V 22A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AOT(F)22N50(L)TO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 260 mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 50W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3710pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 83nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Detailed Description | N-Channel 500V 22A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF22N50, use the request quote form to request AOTF22N50 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF22N50.The price and lead time for AOTF22N50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF22N50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF22N50
- AOTF22N50 data sheet
- AOTF22N50 datasheet
- AOTF22N50 pdf datasheet
- Download AOTF22N50 datasheet
- AOTF22N50 image
- AOTF22N50 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF22N50
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF22N50
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF22N50
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF22N50

