AOTF2210L
| Part Number | AOTF2210L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 90 mOhm @ 13A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 8.3W (Ta), 36.5W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | 785-1713-5 AOTF2210L-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2065pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 40nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Detailed Description | N-Channel 200V 6.5A (Ta), 13A (Tc) 8.3W (Ta), 36.5W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A (Ta), 13A (Tc) |
Operation Guide
We can supply AOTF2210L, use the request quote form to request AOTF2210L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF2210L.The price and lead time for AOTF2210L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF2210L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2210L
- AOTF2210L data sheet
- AOTF2210L datasheet
- AOTF2210L pdf datasheet
- Download AOTF2210L datasheet
- AOTF2210L image
- AOTF2210L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2210L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF2210L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF2210L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF2210L

