AOTF25S65
| Part Number | AOTF25S65 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 650V 25A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TO220F Pkg DrawingAOx25S65(L) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | aMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190 mOhm @ 12.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 50W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1278pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 26.4nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Detailed Description | N-Channel 650V 25A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF25S65, use the request quote form to request AOTF25S65 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF25S65.The price and lead time for AOTF25S65 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF25S65.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF25S65
- AOTF25S65 data sheet
- AOTF25S65 datasheet
- AOTF25S65 pdf datasheet
- Download AOTF25S65 datasheet
- AOTF25S65 image
- AOTF25S65 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF25S65
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF25S65
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF25S65
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF25S65

