AOTF256L
| Part Number | AOTF256L |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 150V 3A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AOTF256LTO220F Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 85 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.1W (Ta), 33W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1165pF @ 75V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 22nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V |
| Detailed Description | N-Channel 150V 3A (Ta), 12A (Tc) 2.1W (Ta), 33W (Tc) Through Hole TO-220-3F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3A (Ta), 12A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AOTF256L, use the request quote form to request AOTF256L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AOTF256L.The price and lead time for AOTF256L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AOTF256L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF256L
- AOTF256L data sheet
- AOTF256L datasheet
- AOTF256L pdf datasheet
- Download AOTF256L datasheet
- AOTF256L image
- AOTF256L part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF256L
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF256L
- Alpha & Omega Semiconductor AOTF256L
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF256L

