BZT52C9V1-TP
BZT52C9V1-TP
Buy with confidence from Brilltron.com
BZT52C9V1-TP is warrantied and traceable.
Part Number BZT52C9V1-TP
Manufacturer Micro Commercial Components (MCC)
Description DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±6%
Supplier Device Package SOD-123
Series -
Power - Max 500mW
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case SOD-123
Other Names BZT52C9V1-TP-ND
BZT52C9V1-TPMSTR
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 14 Weeks
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Detailed Description Zener Diode 9.1V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 6V