BZT52C9V1-HE3-18
BZT52C9V1-HE3-18
Buy with confidence from Brilltron.com
BZT52C9V1-HE3-18 is warrantied and traceable.
Part Number BZT52C9V1-HE3-18
Manufacturer Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Description DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets BZT52 Series
Voltage - Isolation 4.8 Ohm
Voltage - Breakdown SOD-123
Series Automotive, AEC-Q101
RoHS Status Tape & Reel (TR)
Power - Max 410mW
Polarization SOD-123
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 16 Weeks
Manufacturer Part Number BZT52C9V1-HE3-18
Impedance (Max) (Zzt) 9.1V
Expanded Description Zener Diode 410mW ±5% Surface Mount SOD-123
ESR (Equivalent Series Resistance) ±5%
Diode Configuration 100nA @ 7V