BZT52C9V1-7-F
| Part Number | BZT52C9V1-7-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Tolerance | ±6% |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Series | - |
| Power - Max | 500mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | BZT52C9V1-7-FDITR BZT52C9V1-7-FDITR-ND BZT52C9V1-FDITR BZT52C9V17F |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 9.1V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 6V |