BZT52C9V1-13-F
BZT52C9V1-13-F
Buy with confidence from Brilltron.com
BZT52C9V1-13-F is warrantied and traceable.
Part Number BZT52C9V1-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±6%
Supplier Device Package SOD-123
Series -
Power - Max 500mW
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case SOD-123
Other Names BZT52C9V1-13-FDI
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Detailed Description Zener Diode 9.1V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 6V